Kako poteka izpit za čoln, je vprašanje, s katerim se spopada veliko lastnikov čolnov
Izpit za čoln lahko opravlja vsakdo, ki je dopolnil 16 let in želi upravljati s čolnom ali jadrnico do dolžine 24 metrov. Nanj se morate predhodno prijaviti na Upravi RS za pomorstvo. Na podlagi popolne prijave vam Uprava določi rok za opravljanje izpita za čoln ali pa si sami izberete enega od vnaprej določenih izpitnih rokov. Vsekakor pa je treba imeti za opravljanje takšnega izpita tudi dovolj interesa oziroma volje. Izpit je sestavljen iz dveh delov in nenazadnje zahteva kar nekaj časa in energije. A če je motivacija prava, to ne predstavlja posebne ovire.
Izpit poteka pred 3 člansko komisijo in je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela. Teoretični del se opravlja ustno in obsega preverjanje znanja iz pravil o izogibanju trčenja, pomorskih predpisov, osnov navigacije, motorznanstva in mornarskih veščin. Poleg tega pa ima izpit za čoln tudi praktični del, pri katerem se preverja uporaba navtičnih kart, določanje položaja čolna, vezanje vozlov in določanje kurza plovbe.
S tečajem za voditelja čolna postanete samozavesten in odločen lastnik izpita za čoln
Pred opravljanjem izpita za čoln lahko obiščete tečaj za vaditelja čolna. Ta sicer ni obvezen, je pa vsekakor priporočljiv. Na njem se ne seznanite zgolj z vsebinami, ki jih vsebuje izpit za čoln, ampak prejmete tudi vse potrebno gradivo in se tako še dodatno pripravite na izpit za čoln, ki je za marsikoga zelo zahteven. Obenem lahko strokovnjakom zastavite še kakršnakoli dodatna vprašanja, ki so se vam medtem porodila v glavi.
Udeležba na tečaju je torej odlična priložnost, da osvojite znanje s pomočjo izkušenih in usposobljenih inštruktorjev. Tovrstni tečaji običajno obsegajo 12 šolskih ur in potekajo na različnih lokacijah, ki jih lahko samostojno izberete po želji. Na njih boste zagotovo osvojili vsa potrebna znanja, ki jih morate pridobiti, če želite uspešno opraviti izpit za čoln.