Kotli na pelete – kako so zgrajeni in kako delujejo

Kotli na pelete so kotli, katerih gorivo so peleti. Gorivo dovaja dozirni polž. Z vpihovanjem zraka, ki ima visoko temperauro, se sistem samodejno vžge. Gorilni sistem kotlov na pelete je narejen iz visokoodpornega jekla. Plemenito jeklo gorilnega sistema je odporno proti ognju. Gorilni sistem je nameščen v kotlu, gorilnik pa se avtomatsko čisti. Pri tem mu pomaga posebna zasučna rešetka. Kotli na pelete so narejeni tako, da regulirajo zgorevanje in zagotavljajo zmanjšano porabo goriva in stalno stoodstotno zgorevanje – pri tem jim pomaga posebna sonda.

Kotli na pelete so dosegljivi v dveh izvedbah. Lahko so kompaktni z ročnim nalaganjem ali taki, ki se poslužujejo navojnega polža (pelete se dozira s polžem). Njihova uporaba in upravljanje sta enostavna. Ker je predalnik, v katerem se nalaga pepel, dovolj velik, pogosto čiščenje ni potrebno. Med dvema čiščenjema je zagotovljen dolg interval. Kotli na pelete regulirajo ogrevalni krog, pripravljajo toplo vodo, dvigajo temperaturo vode (povratne), se poslužujejo izravnalnega upravljanja, regulirajo solarni krog in samo zgorevanje (s pomočjo sonde). Poleg vsega naštetega jih odlikuje tudi moderen videz.

Kotli na pelete so varčni, njihovo upravljanje pa je udobno, varno in zanesljivo. Namenjeni so centralnemu ogrevanju večstanovanjskih hiš. Imajo odlične tehnične karakteristike in inovativno tehnologijo izdelave. Ponujajo veliko dodatnih načinov za shranjevanje peletov in še veliko drugega. Kotli na pelete za svoje delovanje potrebujejo majhno površino. Zato ga lahko postavite v majhno odprtino. Njegova hrbtna stran je tik ob steni, na levi in desni strani pa je potrebnih le nekaj centimetrov prostora. Kotli na pelete ne potrebujejo posode za shranjevanje vode za ogrevanje. Zaradi tega je prihranek z njimi zagotovljen – tako denarni kot prostorski. Ter seveda energetski. Dovolj je, da se redno servisiranje opravi na vsaki dve leti oziroma po porabljenih šestnajstih tonah peletov.